Консенсус БАНМХ 2011

Индекс на статията

НАЦИОНАЛЕН КОНСЕНСУС


за ултразвукова диагностика и поведение при екстракраниална каротидна патология


Под редакцията на:
Проф. Е. Титянова, дмн
Председател на Българската асоциация по невросонология и мозъчна хемодинамика
Проф. П. Стаменова, дмн
Председател на Българското дружество по неврология
Доц. К. Гиров, дм
Председател на Българското национално дружество по ангиология и съдова хирургия
Доц. И. Петров, дм
Председател на Българското дружество по ендоваскуларна терапия
Доц. И. Велчева, дм
Председател на фондация „Предпазване от мозъчни инсулти”

 

По инициатива на:
Българска асоциация по невросонология и мозъчна хемодинамика
Българско дружество по неврология
Българско национално дружество по ангиология и съдова хирургия
Българско дружество по ендоваскуларна терапия
Фондация „Предпазване от мозъчни инсулти”

 

11 март 2011 г.
София
Експертна група:
Е. Титянова1,2,4,5, П. Стаменова2, К. Гиров3,5, И. Петров4, И. Велчева1,2,5, Л. Гроздински4,
М. Станкев3,  B. Червенков3,4, Е. Христова1,  Б. Стаменов1,2, С. Каракънева1,2, И. Стайков2, 
М. Даскалов2, Е. Василева2, Ю. Петрова2, В. Божинова2, М. Станева4, В. Велчев4,
З. Стойнева1,2, Г. Гозманов1,2, Н. Делева2, С. Андонова1,2, Ив. Петров1,2, С. Кастрев1,2,
И. Миланов2, Л. Трайков2, И. Търнев2, Л. Хараланов2, М. Клисурски2, Т. Захариев3, П. Кенаров

 

1Българска асоциация по невросонология и мозъчна хемодинамика,
2Българско дружество по неврология,
3Българско национално дружество по ангиология и съдова хирургия,
4Българско дружество по ендоваскуларна терапия, 5Фондация „Предпазване от мозъчни инсулти”

 

По инициатива на Българската асоциация по невросонология и мозъчна хемодинамика, Българското дружество по неврология, Българското национално дружество по ангиология и съдова хирургия, Българското научно дружество по ендоваскуларни терапия и фондация „Предпазване от мозъчни инсулти” на 11 март 2011 г. в град София се прие първия Национален консенсус за ултразвукова диагностика и поведение при екстракраниална каротидна патология. 
Консенсусът регламентира неинвазивната ултразвукова диагностика на каротидната патология и принципите на поведение в зависимост от нейната локализация, вид, тежест и функционална характеристика. Той служи за практическо ръководство на поведение, което е предпоставка за ранна диагноза, адекватна профилактика, избор на правилен терапевтичен подход и дългосрочно проследяване на застрашените от мозъчен инсулт рискови контингенти. Прилагането му от различни специалисти допринася за оказване на високо качество на диагностични, лечебни и профилактични здравни услуги във всички звена на доболнична и болнична помощ, които са съобразени с нивото на компетентност на здравното заведение и индивидуалната характеристика на конкретната съдова патология.
Консенсусът включва препоръки, базиращи се на резултати от мултицентрови рандомизирани клинични проучвания или мета-анализи (ниво на доказателства А), едноцентрови или нерандомизирани проучвания (ниво на доказателства В) и експертни препоръки или терапевтични стандарти  (ниво на доказателства С). Терапевтичните и процедурни препоръки са градирани като задължителни (клас I), препоръчителни (клас II) и без ефект (клас III).

 


Каротидната патология е добре документиран самостоятелен значим рисков фактор (РФ) за възникване на мозъчносъдова болест (МСБ), което определя нейната висока социална значимост. Тя представлява интердисциплинарен проблем, ангажиращ различни медицински специалисти (невролози, ангиолози, съдови хирурзи, едноваскуларни терапевти, кардиолози, рентгенолози, общопрактикуващи лекари, неврорехабилитатори и др.).
Настоящият консенсус регламентира неинвазивната ултразвукова диагностика на екстракраниалната каротидна патология и принципите на поведение в зависимост от нейната локализация, вид, тежест и функционална характеристика. Той служи за практическо ръководство на поведение, което е предпоставка за ранна диагноза, адекватна профилактика, избор на правилен терапевтичен подход и дългосрочно проследяване на застрашените от мозъчен инсулт рискови контингенти. Прилагането му от различни специалисти допринася за оказване на високо качество на диагностични, лечебни и профилактични здравни услуги във всички звена на доболнична и болнична помощ, които са съобразени с нивото на компетентност на здравното заведение и  индивидуалната характеристика на конкретната съдова патология.
Консенсусът включва препоръки, базиращи се на резултати от мултицентрови рандомизирани клинични проучвания или мета-анализи (ниво на доказателства А), едноцентрови или нерандомизирани проучвания (ниво на доказателства В) и експертни препоръки или терапевтични стандарти  (ниво на доказателства С). Терапевтичните и процедурни препоръки са градирани като задължителни (клас I),  препоръчителни  (клас II) и без ефект (клас III) [4, 5, 7, 8, 9, 10, 12].
Консенсусът съдържа три раздела. Те се отнасят до информация за видовете екстракраниална каротидна патология, правилата за ултразвукова диагностика и принципите на поведение в зависимост нейната локализация, вид и тежест.